Poker zasady

Zaktualizowano:
Ekspert strony
Karolina Mościcka
Karolina Mościcka
Online Kasyno Polis to serwis oferujący rzetelne informacje o kasynach online, dlatego współpracujemy jedynie ze specjalistami w tej branży. Karolina Mościcka jest naszą ekspertką, która po aptekarsu ocenia użyteczność gier, tworzy recenzje kasyn wysokiej jakości oraz sumiennie testuje ich łatwość w użyciu, uwzględniając wszystkie drobiazgi.
Wszystkie wpisy tego autora

Poker jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych gier hazardowych na świecie. Każdy z nas kojarzy widok skoncentrowanych graczy, których twarze nie wyrażają najmniejszej emocji. Poker jest bardzo chętnie przywoływany w popkulturze, która często pokazuje go w filmach akcji, jako pierwszy symboliczny pojedynek dobrego bohatera ze złym przeciwnikiem. Mimo to często nie wiemy, jak grać w pokera.

Jednak zasady gry w pokera to nie tajemna wiedza, której skrawek można zobaczyć tylko na filmach. Wręcz przeciwnie, jest bardzo popularny, zarówno w kasynach naziemnych, jak i kasynach internetowych. A na międzynarodowych turniejach pokera można wygrać naprawdę olbrzymie pieniądze.

Dla nieobytych z zasadami gry w pokera może się on wydawać bardzo skomplikowany. Jednak w rzeczywistości, zasady gry poker, wcale nie są skomplikowane, wymagają jednak od gracza doświadczenia i wprawy.

Poniżej znajdziesz historię oraz informacje jak grać w pokera.


Historia pokera

Historia ustalenia obecnych pokera zasad nie jest do końca jasna. Niektórzy historycy twierdzą, że podobną grę grali już Chińczycy w 900 roku n.e. Ale źródeł zasad gry w pokera możemy doszukiwać się zarówno w hinduskiej grze ganjifa, jak i perskiej grze as nas. Największe prawdopodobieństwo jest, że zasady gry w pokera pochodzą z wielu kultur, które podczas kolonizacji i dalekich wypraw przenikały się nawzajem.

Pierwsze udokumentowane zapiski na temat tej gry pochodzą z 1834 roku. Stworzył je Jonathan H. Green, jednak wszystko wskazuje na to, że pokera zasady były znane wcześniej. Z kolei w 1864 roku pojawiły się pierwsze oficjalne zapiski pokera amerykańskiego zasad, czyli wersji grywalnej przez kowbojów Pokera Stud. Z tego powodu gra często była nazywana: Stud-Horse.

Jednak żadna z tych pozycji nie była podręcznikiem, w którym znajdziemy pokera zasady. Te ukazały się dopiero w 1904 roku. Stworzył je R.F. Foster, podpierając się badaniami historycznymi. Pozycja ta opisywała bardzo dokładnie jak grać w pokera.

Popularność pokera wzięła się stąd, że pomimo dużego czynnika losowości – gracze nie mają wpływu na to, jakie karty dostaną – doświadczony gracz jest w stanie zminimalizować ryzyko przegranej i wygrywać spore sumy pieniędzy. Jednak, aby to zrobić, trzeba dobrze znać pokerowe zasady gry.

Co ciekawe, pomimo że poker jest typową grą stołową, ma on wiele udanych wersji online. Trzeba przyznać, że jest to droga wyjątkowa – od zwykłej gry karcianej, po wirtualną rzeczywistość.

Czy można grać w bez znajomości zasad gry w pokera?

Poker zasady ma bardzo proste – jednak bez ich znajomości nie mamy nawet co siadać do stołu. Nie jest to gra, którą można nauczyć się grać w trakcie rozgrywki z dwóch powodów:

 1. Pytając o siłę układów kart podczas gry, łamiemy podstawową pokerową zasadę: tajemniczość. Całe piękno gry polega właśnie na tym, żenie mamy pojęcia, co mają nasi przeciwnicy. Możemy to tylko zgadywać na podstawie posiadanych przez nas kart i kart wyłożonych przez krupiera.
 2. Bez znajomości pokera zasad gry, nie będziemy w stanie odpowiednio postawić zakładów. Poker opiera się w dużej mierze na podbijaniu postawionych zakładów. To tu kryją się największe emocje: nie mamy pewności, co ma przeciwnik i musimy liczyć, że jego karty są gorsze.

Dlatego przygotowaliśmy poker zasady gry dla początkujących.

uklady pokera

Poker 5 kart: zasady

W pokerze klasycznym zasady mają 10 zwycięskich układów kart. Oczywiście, poker karty zasady mogą się zmieniać w zależności od wersji, w jaką gramy – ale znajomość tych 10 układów, pozwoli nam szybko wdrożyć się w różne odmiany zasad gry w pokera. Wszystkie one obejmują poker zasady 5 kart.

Poker królewski (Royal flush)

Jeżeli wylosujesz ten układ, jesteś w pewnej sytuacji zwycięstwa. Jest to najlepsze możliwe rozdanie pokerowe zasad 5 kartowych. Karty układają się od Asa do 10 w kolejności i w tym samym kolorze. Jest to tak rzadki typ rozdania, że możesz być praktycznie pewny, iż nikt inny przy stole nie będzie go miał.

Poker (Straight flush)

Zwany także stritem w kolorze. Jest to układ 5 kart w tym samym kolorze. Karty muszą występować jedna po drugiej. Sama wysokość kart nie jest ważna (jednak ma być niższa niż Pokera Królewskiego), chyba że ktoś przy stole również będzie posiadał Pokera. Wtedy o zwycięstwie decyduje wyższa wysoka karta.

Kareta (Four of a kind)

W pokerze zasady tej ręki najdokładniej opisuje angielska nazwa, czyli Cztery z Rodzaju. Chodzi o to, by były to cztery karty o identycznej wartości. Mogą to być więc tak jak na przykładzie cztery 9, ale też cztery 10, cztery 5, czy cztery Królowe.

Ful (Full house)

Ful to rozdanie, w którym otrzymujemy trójkę i parę. Jeżeli Ful ma więcej niż jeden gracz, zasady gry w pokera rozpatrują to w następujący sposób.

Najpierw porównuje się, kto ma silniejszą trójkę. Jeżeli porównane trójki okażą się sobie równe, wtedy pod względem wartości porównuje się Parę.

Kolor (Flush)

W tym układzie staramy się zebrać wszystkie karty jednakowego koloru. Czym Kolor różni się od układu Poker? Zasady są proste: w kolorze karty nie muszą iść po kolei (tak jak na przykładzie). Jeżeli uzbieramy karty w kolejności, ułożyliśmy Pokera, a nie Kolor.

Jeżeli kilkoro graczy ułożyło kolor (co jest możliwe, ponieważ w talii są 4 kolory), wygrywa ten, który ma najsilniejszą wysoką kartę.

Strit (Straight)

Strit to ułożenie kart w kolejności, niezależnie od posiadanego koloru. W tym przypadku w pokerze zasady gry mówią o minimum jednej karcie innego koloru od pozostałych. Jeżeli wszystkie są w tym samym kolorze, otrzymujemy Pokera. Jest to więc bardzo istotna różnica.

W ułożeniu Strita jest możliwość wykorzystania Asa zarówno jako karty najwyższej, jak i karty najniższej. Przykładowo:

 • As jako karna najniższa: A-2-3-4-5
 • As jako karta najwyższa: A-K-D-W-10

Jednak As nie może odgrywać podwójnej roli w rozdaniu. Czyli nie możemy przejść od kart wysokich do kart niskich, używając Asa jako swoistego łącznika, przykładowo: K-A-2-3-4 jest układem niedozwolonym w zasadach gry w pokera.

Trójka (Three of a kind)

Trójka w pokerze zasadę ma dokładnie taką samą jak przy Karecie, z tym że zamiast czterech kart, mamy trzy tej samej wartości oraz dwie niepasujące i nieukładające się w parę. Podobnie jak we wcześniejszych rozdaniach, jeżeli więcej niż jeden gracz posiada trójkę, najpierw rozpatrujemy która trójka jest mocniejsza, a jeżeli są takie same, sprawdzamy wartość najwyższej z pięciu kart. Więc jeżeli masz np. Króla, a najwyższą kartą przeciwnika jest Dama, to Król da ci zwycięstwo, nawet jeżeli nie należy do trójki.

Dwie pary (Two pair)

Jest to rozdanie, w którym otrzymujemy dwie pary o tej samej wartości. Jeżeli inny gracz również ma dwie pary, rozpatrujemy pary według odgórnych pokera zasad. Najpierw rozpatrujemy siłę pary starszej (wyższej). Gdy obaj gracze mają taką samą wartość pary starszej, sprawdzamy parę młodszą (niższą). W przypadku, gdy i tutaj wartości się pokrywają, porównujemy najsilniejszą kartę, jaką mają gracze.

Para (One pair)

Jest to pojedyncza para kart o tej samej wartości. Podobnie jak w przypadku powyższych rozdań, jeżeli więcej niż jeden gracz ma parę, najpierw porównujemy wartości tych par, a gdy to nie rozwiązuje sprawy – siłę najwyższej karty,

Wysoka karta (High card)

Jest to najsłabsze możliwe rozdanie – ale jeżeli inni gracze dostali słabe karty, może zagwarantować nam zwycięstwo. W powyższym przykładzie najwyższą kartą jest Dama. Oczywiście, mając taki układ, musimy założyć, że pozostałym graczom udało się ułożyć coś lepszego. Równocześnie, jeżeli chcemy coś wygrać na najwyższą kartę, liczą się tylko te o najwyższej wartości.

Jeżeli w naszych kartach najmocniejszą jest np. karta 7, to według zasad gry w pokera, mamy bardzo małe prawdopodobieństwo, by to ona była najsilniejsza na stole.

Poker zasady: decyzje graczy

Poker zasady gry nie kończą się jednak tylko na znajomości układów kart. Ważne jest również to, co robią sami gracze. A ich decyzje, uzależnione są właśnie od tego, co otrzymali do ręki. Gracze o swoich poczynaniach informują za pomocą komend:

 • Pas (fold) – pokera zasady dopuszczają poddanie gry. Stosowane, jeżeli gracz widzi, że jego karty są słabe i nie chce dorzucać się do kolejnych zakładów w rozdaniu. Jest to równoznaczne z przegraniem rozdania i utratą już postawionych żetonów. W pokerze zasady mówią, że grę poddać można na każdym etapie, nawet zaraz po otrzymaniu kart.
 • Czekanie (check) – poker zasady gry pozwalają przeczekać, aby zobaczyć, co zrobią inni gracze. Jest to możliwe tylko w momencie, w którym stawka licytacji nie została podniesiona, inaczej gracz musi zdecydować czy wyrównać stawkę, czy pasować.
 • Sprawdzenie (call) – jest to podjęcie rzuconego wyzwania. Inny gracz podbija stawkę zakładu, a drugi decyduje się grę kontynuować i do niej dorównuje. Jest to podstawowa zasada gry w pokera.
 • Postawienie (bet) – jest to pierwsze postawienie zakładu na daną rundę.
 • Podbicie (raise) – jeżeli masz obiecujące karty, możesz stawkę podbić, czyli zwiększyć kwotę zakładu. Pozostali gracze zgodnie z pokera zasadami są zmuszeni do podjęcia decyzji: wyrównania stawki, podbicia jej jeszcze bardziej, spasowania. To właśnie ta komenda eliminuje konkurencję i daje szansę na wygranie rundy. Jeżeli zostanie wykonana, gracze nie mogą już zdecydować się na czekanie.
 • Va banque (all-in) – jest to postawienie wszystkich posiadanych żetonów. Nie w każdym pokerze zasady gry na to pozwalają. Gracze robią tak, gdy mają bardzo wysokie układy i istnieje zerowa szansa, by ktoś ich pobił, albo gdy np. przeciwnik nie będzie w stanie dorównać do tak podbitego zakładu i będzie musiał go poddać. Jest to ryzykowny ruch, ponieważ jeżeli gracz się pomyli, przegrywa wszystko i wypada z gry.

Pokerowy blef

Zasady gry w pokera obejmują także tzn. blef. I wiele osób tak naprawdę zna tylko tę jedną strategię. I gdy myślimy o tym, jak grać w pokera, przejmujemy się nie tyle znajomością zasad czy komend, a umiejętnością zachowania kamiennej twarzy. Co jest błędnym podejściem.

Bo to prawda, nie powinniśmy dawać przeciwnikom rozpoznać, jak bardzo mamy dobre karty, ponieważ wtedy szybko się wycofają z zakładów, a nasze wygrane będą niskie.

Pokerowa zasada blefu polega jednak na odwrotnej taktyce: grania pomimo bardzo niskich kart i udawania, że są wysokie. Podczas blefu, liczymy na to, że podbijemy zakład tak wysoko, by wszyscy inni zrezygnowali z dalszej gry poprzez „pas”. Jest to jedyny sposób w zasadach gry w pokera, w którym nie będziemy zmuszeni do pokazania i porównywania kart.

Dlaczego jest to bardzo ryzykowne zagranie? Ponieważ mając niskie karty, możemy śmiało założyć, że te doskonałe trafiły się pozostałym osobom. Oznacza to, że przynajmniej jedna osoba podejmie nasze wyzwanie, a mając dobre karty, może nie rezygnować z podbijania zakładów i zmusić nas do odsłonięcia i porównania kart. A w takiej sytuacji, przegrywamy bardzo dużo pieniędzy.

Pokera zasadę blefu powinni więc tylko gracze z doświadczeniem, którzy potrafią wyczuć czy warto stawiać coraz większe zakłady. Nowi gracze przez próby stosowania blefu mogą szybko odpaść z gry.

Limity zakładów w pokerze

W pokerze zasady gry obejmują także wysokości stawianych zakładów. Ich znajomość jest o tyle ważna, że dzięki temu możemy świadomie wybrać poker zasady, który odpowiada naszym zasobom finansowym. Oczywiście, im wyższe limity, tym wyższe finałowe wygrane – ale warto pamiętać, że w to wchodzą także wysokie przegrane.

Ale co właściwie określają limity? Poker zasady gry określa limity jako wysokości stawianych zakładów i ich podbić. Limitów nie wolno przekraczać. Poker, jak grać z limitami?

 • Fixed limit – w pokerze zasada ta oznacza stałą wysokość zakładu. Przykładowo, zakład tako może wynosić 2 zł lub 50 zł, w zależności od stołu. Co istotne, taka rozgrywka ma także limit podbić, mogą to być 2 podbicia, może być ich 5. Jednak przy dotarciu do tego limitu, gracze nie mogą dłużej podnosić zakładu i muszą sprawdzić karty lub się poddać.
 • Pot limit – ta gra poker zasady ma bardziej skomplikowane. W tym przypadku zasady gry w pokera równocześnie mają limit wysokości zakładów i nie mają żadnego limitu. Jak to możliwe? Wszystko zależy od wysokości puli – wysokość zakładów bowiem nie może jej przekroczyć. Równocześnie, pokerowe zasady nie ograniczają w tym przypadku ilości podbić. Co oznacza, że początkowe zakłady będą niskie, ale każde kolejne podbicie może być coraz większe, bo zwiększa się pula zakładu. Trudnością w tych poker gra zasadach jest taka, że musimy umieć określić wysokość puli i bez przerwy ją kontrolować.
 • No limit – jest to jedyna wersja zasad gry w pokera, w której można grać va banque. Wysokość zakładów i ilość podbić jest bowiem nieograniczona. Oczywiście pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość pieniędzy.

Jak grać w pokera: strategia

Pomimo że poker to gra hazardowa, jest niej bardzo dużo gry strategicznej. Jak grać w pokera rozsądnie i z głową? Wielu graczy zastanawia się przy pokerze, jak grać, żeby wygrać. Nie ma na to innej odpowiedzi, jak po prostu: grać i ćwiczyć. Dobry pokerzysta nie tylko liczy na udane rozdanie kart. On także obserwuje przeciwników, starając się poznać, czy mają jakieś tiki lub zachowana, które mogłyby zdradzać jakie karty im się trafiły.

Co istotne, odpowiadając na pytanie nowych graczy jak grać w pokera, odpowiedź nie brzmi: wygraj każde rozdanie. W pokerze zasady mówią przede wszystkim o tym, by więcej wygrać, niż przegrać. Oznacza to więc umiejętność pasowania, nawet jeżeli mamy całkiem obiecujące karty. Nie mniej istotne jest panowanie nad swoimi emocjami. I to nie tylko po to, by nie pokazać po sobie, jakie dostało się karty. Gracze są bezlitośni, mogą być złośliwi, mogą podpuszczać innych. Jednak złota zasada gry w pokera? Graj na chłodno, bez emocji.

Jak grać w pokera: prawdopodobieństwo układów

Znajomość pokera zasad 5 kart, pozwala na określenie jakie jest prawdopodobieństwo ułożenia konkretnych układów. A to z kolei, pozwoli nam ocenić, czy inni gracza mają duże, czy małe szanse pobić naszą rękę. Co z kolei przekłada się na nasze decyzje odnośnie zakładów. Poniższe dane dotyczą szans z talią 52 kart.

Układ Ilość możliwych układów Prawdopodobieństwo
poker królewski 4 0,000154%
poker 36 0,001385%
kareta 624 0,024%
full 3744 0,144%
kolor 5108 0,197%
strit 10 200 0,392%
trójka 54 912 2,113%
2 pary 123 552 4,754%
1 para 1 098 240 42,257%
wysoka karta 1 302 540 50,118%

rodzaje pokera

Poker zasady i rodzaje gry

Wspominaliśmy wcześniej, że zasady gry w pokera mogą się od siebie różnić. Więc jak grać w pokera, będąc pewnym, że robi się to dobrze? Nie jest to trudne, wystarczy sprawdzić, którą jak dany poker się nazywa. Różne wersje pokera zasady gry mają do siebie podobne, więc jeżeli znasz postawy, szybko się odnajdziesz.

Straight Poker

Jest to najłatwiejsza gra poker zasadami 5 kartowymi. Nie wymaga także doświadczenia. Gracze po prostu dostają po 5 kart, stawiają zakłady lub pasują i sprawdzają karty. Tak naprawdę należy tylko znać rodzaje układów kart, by móc z powodzeniem grać w tę odmianę.

Texas Hold’Em Poker

Są to najbardziej popularne zasady gry w pokera. Gracze po wniesieniu zakładów dostają po 2 karty, po czym decydują czy chcą kontynuować udział w grze (mogą również podbić zakład). Następnie krupier wykłada na stół 3 karty widoczne dla wszystkich. Znów zaczyna się licytacja, po czym na stół ląduje karta czwarta, po której znów gracze się licytują, a na koniec krupier kładzie kartę 5.

To jest moment, w którym gracze pokazują swoje karty i dochodzimy do pokera zasady 5 kart. Wygrywa ten, który na podstawie swoich dwóch kart i 5 kart ułożonych na stole, może ułożyć najsilniejszy 5 kartowy układ.

7-Card Stud Poker

Ten poker zasady 5 kart są bardzo podobne do Texas Hold’Em, z tą różnicą, że 5 dodatkowych odkrytych kart nie jest wykładana na środek, a dawana każdemu z graczy z osobna. Tym samym, każdy gracz ma dwie karty zakryte i pięć kart odkrytych. W tym pokerze zasady 5 kart również obowiązują, wygrywa ten gracz, który z 7 kart jest w stanie stworzyć najsilniejszy układ 5-kartowy.

Poker Pięciokartowy Dobierany (5-Card Draw)

Poker dobierany zasady przystosował ze specjalnie pod wersję online gry. W tym przypadku w obowiązują w pokerze zasady 5 kart zakrytych. Oznacza to, że każdy z graczy otrzymuje po 5 kart tylko do swojego wglądu. Może karty dowolnie wymienić (czyli dobrać) np. dwie niekorzystne karty na 2 losowo wydane. Daje to szansę na ulepszenie dostanego układu. W ostatniej rundzie licytacji karty są odsłaniane. Co ciekawe, w tym pokerze zasady 24 karty, a nie 52.

Rozbierany Poker

Istnieje także wersja towarzyskiego pokera rozbieranego. Zasady gry są bardzo proste. Na początek wybrać należy jednego z powyższych wersji pokera. Istotne jest, aby każdy z graczu znał zasady gry w pokera. Rozbierany poker zasadę ma jedną dodatkową: należy ustalić przed grą, ile garderoby gracze będą się pozbywać, aby w takcie nie doszło do niemiłych sytuacji.

Kiedy w rozbieranym pokerze zasady mówią o zrzuceniu ubrania? Rozbierają się gracze, którzy przegrywają rundy. Za część garderoby można także dokupić żetony, jeżeli gracz ma ich za mało.

Zasady gry w pokera online

Obecnie bardzo modny jest także poker online. Internetowy poker na pieniądze zasady ma takie same, jak powyższe wymienione rodzaje. Różnica jest taka, że będziemy grać albo w kasynie live (transmisja na żywo), albo przeciwko algorytmowi, który sam będzie losował dla nas karty.

Poker online jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli chcemy nauczyć się zasad gry w pokera. Wiele z gier online ma darmowe wersje próbne. Możemy więc grać bez ryzyka i uczyć się jak grać w pokera.

Podsumowanie zasad pokera

Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć, jak grać w pokera. A także, że obaliliśmy mit, jakoby poker zasady miał trudne do opanowania.

Co należy więc wiedzieć, siadając do gry? Warto znać poker tradycyjny zasady, ponieważ od niego wychodzą pozostałe odmiany. Znajomość układów kart na ręce, a także komend graczy w pokerze królewskim zasady sprawi, że odnajdziemy się w każdym innym.

Dodaj opinię

Ocena